You are here: Start > News archive > General news > 2009 > Standarder – trygghet og muligheter i usikre tider

Standarder – trygghet og muligheter i usikre tider

12. mai arrangerte Standard Norge et formiddagsseminar om hvordan standarder kan bidra til å holde kostnader nede, sikre kvalitet og effektivitet og ivareta miljøhensyn også i en tid med finansuro og usikkerhet.

Innledere fra Abelia, Oslo kommune, Norske Skogindustrier og Difi snakket om hvordan standardiserte løsninger og systemer er med på å gi bedre styring.

Adm. direktør i Standard Norge Trine Tveter innledet seminaret. Les Trine Tveter innledning.

Paul Chaffey

Adm. direktør Paul Chaffey, Abelia, snakket om ”Standarder for et kunnskapsbasert næringsliv” og viste bl.a. hvordan standarder kan brukes i forhold til innovasjon.

Se Paul Chaffeys presentasjon.

 

Kjersti Helgeland Bohlin

Oslo kommune har i lengre tid vært opptatt av miljøstyring og miljørådgiver Kjersti Helgeland Bohlin, Byrådsavdeling for miljø og samferdsel, presenterte hvordan miljøstyring gir miljøeffektivitet i kommunen.

Se Kjersti Helgeland Bohlins presentasjon.

Kjetil Bjørlo

I forhold til bærekraftig utvikling er energi og energieffektivisering sentrale stikkord. Energiforvalter Kjetil Bjørlo fra Norske Skogindustrier ASA, Saugbrugs i Halden, presenterte hvilke erfaringer de har med energiledelse i Norske Skog.

Se Kjetil Bjørlos presentasjon.

Sverre Bauck

Sverre Bauck, seniorrådgiver i Direktoratet for Forvaltning og IKT, snakket om ”Standarder som verktøy i offentlige anskaffelser”.

Se Sverre Baucks presentasjon.

Siste presentasjon ble gitt av viseadm. direktør i Standard Norge, Ivar Jachwitz som orienterte om trender i global og europeisk standardisering. Se Ivar Jachwitz' presentasjon.

Styreleder i Standard Norge Thor Håkstad oppsummerte seminaret og sa litt om perspektiver framover basert på innleggene på seminaret.

Share |