23. mars var generalsekretæren i ISO, Rob Steel, på Norges-besøk. Han besøkte Standard Norge, som er det norske medlemmet i ISO, og benyttet blant annet anledningen til å etterlyse mer miljø-engasjement i norsk næringsliv.
- I Norge er kun 673 virksomheter sertifisert etter den internasjonale standarden for miljøstyring ISO 14001 (2008), påpeker Steel som er fra New Zealand. Det er bare 15 % av det for eksempel svenskene har klart. I Sverige er hele 4 478 virksomheter sertifisert etter denne miljøstandarden. På den internasjonale ti-på-topp-listen ligger land som Japan (35 573), Kina (39 195) og Spania (16 443).
Nordmenn har en tendens til å tro at vi er verdensmestre på miljø, men i den store internasjonale sammenhengen er Norge et lite miljø-land. Det er tydelig at den norske regjeringen ønsker å gjenreise Norge som foregangsnasjon på miljø, men det er langt igjen før vi er der.
Rob Steel har vært generalsekretær i ISO siden 1. januar 2009. Han påpeker at virksomheters evne til å håndtere klima- og miljøspørsmål blir et stadig sterkere konkurransefortrinn i internasjonal handel og næringsliv, og at standardene er anerkjente verktøy som har stor tillit globalt. Miljøutfordringen krever internasjonalt samarbeid, men også at vi er i stand til å tenke globalt og handle lokalt. God lokal miljøledelse, forankret i internasjonale standarder, er avgjørende for at vi skal få kontroll med miljøutfordringene.
ISO 14001
De bedriftene som legger opp til et miljøstyringssystem etter ISO 14001 har et oppriktig ønske om å redusere sin miljøpåvirkning, og miljøstyring er en lønnsom investering for den enkelte virksomhet. Ved å ta i bruk de internasjonale standardene i ISO-14000-serien får man et miljøstyringssystem som er anerkjent verden over. God kontroll med bruk av for eksempel råvarer og energi kan gi store innsparinger, og gevinsten i form av styrket profil og troverdighet overfor egne kunder, myndigheter, ansatte, aksjeeiere og allmennheten generelt, kan gi økte markedsandeler. Når systemet fungerer vil altså virksomheten tjene mer penger på å belaste miljøet mindre.
Å være sertifisert etter NS-ISO 14001 er den beste attest en virksomhet kan få på miljøfronten og et betydelig konkurransefortinn internasjonalt. ISO tillater heretter en trinnvis innføring av et slikt system. Dette vil gjøre det enklere for små og mellomstore bedrifter å få godkjent sine opplegg.
ISO Generalforsamling i Oslo
Under sitt besøk i Oslo fikk Steel presentert opplegget for ISOs Generalforsamling i september i år. Dette er Standard Norge vertskap for, og generalsekretæren var fornøyd med forberedelsene så langt.
Mer informasjon om ISO.
Intervju med Rob Steel i Dagens Næringsliv.