Standarden NS 9415 for flytende akvakulturanlegg, på høring
Gjeldende versjon av NS 9415 er fra 2009. Nå er en ny utgave på høring, og her kan du få tilgang til høringsforslaget. 9. desember inviterte vi til høringsmøte hvor deler av innholdet i høringsforslaget ble presentert, og her kan du også finne presentasjoner fra høringsmøtet.
Prosjektering og utførelse av akvakulturanlegg etter denne standarden skal sikre kapasitet, bestandighet og robusthet under alle relevante lastsituasjoner, slik at rømming som følge av teknisk svikt blir forhindret gjennom hele akvakulturanleggets levetid. Det overordnede målet med revisjonen av standarden har vært å opprettholde påkrevd sikkerhetsnivå, men samtidig angi beste praksis der det tidligere har vært rom for skjønn.
Mange endringer
Det er en rekke endringer i denne nye versjonen av NS 9415 Flytende akvakulturanlegg – Lokalitetsundersøkelse, prosjektering, utførelsen og bruk, i forhold til gjeldende versjon av standarden fra 2009.
Forslaget gir grunnleggende krav til lokalitetsundersøkelse, prosjektering, utførelse og bruk, og til hovedkomponenter og ekstrautstyr og samvirke mellom disse. Det gir krav til materialer og hvilke undersøkelser som skal inngå i prosjekteringen. Tekniske krav eller driftsoppgaver som ikke har relevans for rømming av fisk, omfattes derimot ikke.
Kobling til regelverket
NYTEK-forskriften henviser til NS 9415 og standardens løsninger for å oppfylle krav til lokalitetsundersøkelse, akvakulturanlegg, hovedkomponenter og ekstrautstyr. Revisjonen av NS 9415 og NYTEK-forskriften har pågått parallelt med gjensidig utveksling av informasjon. Målet har vært at NS 9415:2021 og NYTEK (2021) er harmonisert og utfyller hverandre når det gjelder terminologi og tekniske funksjonskrav for å forebygge rømming av fisk fra akvakulturanlegg forårsaket av teknisk svikt.
Høringsforslaget
Du kan få tak i høringsdokumentet i vårt gratis høringssystem «Standarder på høring». Det eneste som kreves for å få tilgang, er at du er registrert eller registrerer deg som bruker av tjenesten. I høringssystemet kan du laste ned forslaget og gi dine kommentarer. Høringsforslaget benevnes prNS 9415. Forstavelsen «pr» brukes for å vise at dette er et forslag til standard. Høringsfristen er 15. februar 2021.
Gjeldende standard er lagt med i lenke nedenfor.
Presentasjoner fra høringsmøtet
Her kan du laste ned de ulike presentasjonene som ble holdt på høringsmøtet.
- Introduksjon
Inger Jakobsen, Standard Norge
- Hvordan har standarden blitt til?
Are Berstad, Aquastructures AS og leder av standardiseringskomiteen SN/K 509
- Forholdet mellom NS 9415 og NYTEK-forskriften
Erlend Hopsdal Skjetne, Fiskeridirektoratet
- Struktur og oppbygging (prosjektering, samvirke, sikkerhetsnivå)
Are Berstad, Aquastructures AS og leder av standardiseringskomiteen SN/K 509
- Lokalitetsundersøkelse og strømmåling
Øyvind Nilsen, Multiconsult Norge AS
- Innhegninger, notposer i tekstilmaterialer
Ove Veivåg, Egersund Net AS
- Andre typer innhegninger
Jan Dahlsveen, SAFETEC Nordic AS
- Ekstrautstyr
Basile Bonnemaire, Lerøy Seafood Group ASA
- Brukerhåndbok
Alf Jostein Skjærvik, SalMar ASA
- Hvordan få tak i høringsutkastet?
Einar Morten Lassesen, Standard Norge
Kontaktinformasjon
Har du spørsmål eller ønsker mer informasjon, ta kontakt med prosjektleder Anne Gunn Rike eller Vivian Meløysund per e-post eller ring Standard Norge på telefon 67 83 86 00.